אור ותאורה

האור, שבזכותו מתאפשרים חיים על פני האדמה, מהווה גורם בעל חשיבות והשפעה על כל חלק בחיינו. הוא מאפשר לנו לראות, להבין היכן אנחנו ומה נמצא סביבנו. האור מסייע לנו לנהל דיאלוג עם העולם הפיזי. הוא אחראי לגדילה ולבריאות. הוא מופקד על השעון הביולוגי ושומר על המחזור ההורמונלי שלנו.

כשם שהראיה היא החוש העיקרי הנוטל חלק בחוויה האדריכלית והעיצובית, כך האור הוא חומר הגלם החשוב ביותר ביצירת אותה חוויה. הצורה והחלל, החומרים והגוונים, הרהיטים, הפרטים והאביזרים, נוכחותם ומשמעותם מוקנית להם באמצעות האור. בנוסף, השפעות ביולוגיות, פיזיולוגיות ופסיכולוגיות של האור, או העדרו, משליכות אף הן על יצירת החוויה, כמו גם השפעות הנובעות מתרבות, מיקום גיאוגרפי והעדפות אישיות.

גיוס האור לשיפור התחושה הטובה

למרות שאיננו יכולים לשלוט במקורות האור הטבעיים, בעבודתי אני מתייחס אל האור כאל חומר גלם לכל דבר. הבניין אמנם נפתח אל האור, אולם אין די בקיומה של כמות אור מספקת ונוחה. אנו מצפים מהמבנה להיות מגרה, מרגש, לשדר חיים, לגרום למצב רוח מתאים, להיות מחובר לזרימה של הטבע, ליצור חללים המממשים את התפיסה והחלומות שלנו, ולתת לנו הרגשה טובה ובעלת משמעות.

רם סגל אדריכל תכנון אדריכלי אדריכלות מוארת מזכרת בתיה אור תאורה מרצה הרצאה הרצאות ram segal architect architectural design illuminated architecture light lighting mazkeret batya israel lecture lecturer

התאורה החשמלית שימשה, מאז המצאתה, כלי להארכת שעות הפעילות, כך שעיקר השיקולים סביב יישומה היו תפקודיים ואנרגטיים. כיום, ברור יותר מאי פעם שלתאורה החשמלית, בדיוק כמו לזו הטבעית, בנוסף למענה התפקודי והבריאותי, פוטנציאל ערכי ורגשי עצום.

מסלול התכנון בדרך להעצמת החוויה והתחושה הטובה לאורך כל שעות היממה, חייב אם כן  להכיל  את הידע, המידע וההתייחסות הראויים לאור ולתאורה. בעבודתי, אני פועל למימוש הפוטנציאל הגלום בשימוש בהם, באמצעות הבקיאות והמיומנות שרכשתי, לצד החקר הרציף והמתמשך של הנושא. כל אלה מאפשרים את פיענוחו של אותו 'סוד'.

אדריכל במזכרת בתיה אדריכל מזכרת בתיה אדריכל רם סגל תכנון תאורה יעוץ תאורה