תכנון אדריכלי

היצירה האדריכלית מעניקה פתרון למגוון צרכים עכשוויים ועתידיים, בהיבט התפקודי והפרקטי, אך לא די בכך. אני מאמין שתפקידה של האדריכלות לממש את מלוא הפוטנציאל הגלום בה בעשייה בעלת משמעות. משמעות הינה, בין היתר, מכלול הערכים, התחושות וחוויותיהם של האנשים, כמו גם של הפעילות המתוכננת להתבצע בפרויקט.

לצד המשמעות, איני שוכח לרגע את הצד הפרקטי

להתרגש, לשאוף ולחלום, אין משמעותם להיות מנותקים מהמציאות. שיקולים תקציביים ופרקטיים, כגון תחזוקה או נוחות תפעולית, חייבים להשתלב בחזון ולהיות חלק ממנו, באופן מושכל ומודע בדרך למימושו. הניסיון הרב שצברתי, מאפשר לי לנווט את מכלול הרצונות והאילוצים אל 'חוף מבטחים', למקום בו מתממש השילוב האופטימלי ביניהם.

כיצד מתבצע תהליך התכנון?

תחילתו של תהליך התכנון באיסוף נתונים יסודי והגדרה ברורה של הצרכים, הערכים והתחושות. שלב זה מתבצע באמצעות שאלונים ופגישות, במהלכן אני לומד את אופייה הפרקטי של הפעילות השוטפת, כמו גם יוצאת הדופן שמעבר לשגרת היומיום. ביחד עם הלקוחות אנו מרכיבים את הפרוגרמה, תוך שאני מסב את תשומת ליבם לצרכי ההווה, ולכאלה שעשויים להתעורר בעתיד, ושאולי לא חשבו עליהם, לומד את אופיים, תפיסות עולמם והעדפותיהם, בדרך אל מימושם האדריכלי והעיצובי.

בפרויקטים המיועדים לקבוצות רבות של משתמשים, אני נוהג לערוך תצפיות מהן אני לומד אודות אופייה וצרכיה של הפעילות המבוקשת ולכנס קבוצות מיקוד שמייצגות ציבורי משתמשים, באמצעותן נחשפים רבדים נוספים של צרכים, רצונות, שאיפות והארות אודות הקשר והתפר שבין אותם ציבורים.

במקביל, לגבי כל פרויקט, אני מבצע חקר מעמיק אודות הסביבה והמגרש, שמטרתו יצירת דיאלוג עם ההקשר התרבותי, החברתי והאדריכלי הקיימים. חקר נוסף הוא חקר אקלימי ליצירת אדריכלות בת-קיימא העושה שימוש מושכל במשאבים הטבעיים. חקר זה מאפשר ומסייע לי לתכנן עבור לקוחותי מבנה אשר:

  • נעים לחיות ולשהות בו.
  • עושה שימוש מושכל באור ומונע חדירה של קרינת שמש לא רצויה.
  • חסכוני יותר בצריכת האנרגיה הנדרשת לחימום, קירור ומאור.
  • מקיים קשר טוב בין החוץ לפנים, ובין הפנים לחוץ.
  • מנהל דיאלוג מודע עם הסביבה הפיזית.

כל שלבי העבודה, החל משלב החקר, חלופות תכנון, טיפול בקבלת היתר בניה, הפקת תכניות לביצוע, וליווי הבניה עד לסיומה, מתנהלים ביסודיות, תוך הקפדה וחתירה מתמדת למצוינות, תחת מנגנון בקרת איכות שפיתחתי, ועמידה בלוחות זמנים. תמיד אהיה בין הראשונים להיות מעורב בפרויקט, ובין האחרונים לסיימו, כך שחשיבותן של איכויות אלה מתעצמות, בשל היותן מתוות אמות מידה ונורמות עבודה עבור שאר המתכננים ובעלי המקצוע המעורבים בכל שלבי התכנון והביצוע. ייעול התהליך מסייע למזעור עגמת הנפש, עימותים, וחריגות  מהתקציב.

רם סגל אדריכל תכנון אדריכלי אדריכלות מוארת מזכרת בתיה אור תאורה מרצה הרצאה הרצאות ram segal architect architectural design illuminated architecture light lighting mazkeret batya israel lecture lecturer

סביבת עבודה נעימה שבסיסה הקשבה, שיתוף, וטלפון 'מושתק' (המאפשר העמקה והתמסרות, אינו מסיח את הדעת וממטב את התהליך) היא תנאי הכרחי ליצירת תהליך תכנון איכותי ובעל משמעות בדרך אל מימושו. תהליך כזה מקנה ללקוחתי תחושת בטחון החל משלביו הראשונים של התכנון, ומאפשר עבודה יסודית, כזו שהולכים בה צעד אחר צעד מבלי 'לפספס' דבר, בדרך שסיומה  השגת התוצאה הטובה ביותר.

אדריכל במזכרת בתיה אדריכל מזכרת בתיה אדריכל רם סגל תכנון תאורה יעוץ תאורה